top of page
  • Obrázek autoraVeronika Pavlíková

Výstup vs. výsledek

Aktualizováno: 13. 9. 2023

Jaký je rozdíl mezi výstupem a výsledkem?


Výstup

Výstupem je produkt nebo služba, které jsou vyrobeny nebo dodávány. Je to výsledek činností a procesů dodávajícího. Příkladem výstupu je služba, digitální nebo fyzický produkt, např. poradenství, web, aplikace, dům, tričko, kniha.


Výsledek

Naproti tomu výsledek je dopad nebo účinek, který má na uživatele. Příkladem výsledku je zvýšená spokojenost, návštěvnost, prodejnost, nebo například pobavení či pouze předání informací.


Proč je důležité vnímat rozdíl?

Službu nebo produkt zpravidla vytváříme pro někoho. A ten někdo má svoje problémy a touhy.


Pokud chceme, aby náš projekt, jehož výsledkem je zpravidla výstup, měl i očekávané výsledky, musíme se zajímat o problémy našich uživatelů. O to, jakou hodnotu projektem přinášíme.

Znáte vždy přidanou hodnotu toho, co je cílem vašeho projektu?


Jak zvolit správný přístup?

Začít se dá jednoduše - ptejte se svých zákazníků a kolegů PROČ, ne CO. Zaměřte se na hodnotu (výsledek) pro uživatele, nikoliv na výstup - dokončený seznam úkolů nebo perfektně dotažený projekt.

Odůvodnění, proč je PROČ důležitější než CO, představil v knize Začněte s PROČ Simon Sinek. Vysvětluje v ní koncept zlatého kruhu (The Golden Circle): PROČ→JAK→CO a dokazuje, že hodnota je více než perfektní výstup.A proč? Protože #vsechnojeprojekt.

Comments


bottom of page