Než skočíme do metodik řízení projektu si musíme říct, že ještě existuje předprojektová a poprojektová fáze. Co to vlastně je a proč je to potřeba?
Předprojektová fáze
V minulém příspěvku jsem uvedla rozdíl mezi výsledkem a výstupem. Před začátkem samotné práce na projektu, bychom měli vědět PROČ projekt děláme, KOMU a CO vlastně přinese. Máme ověřené, že výsledek našeho projektu bude někdo chtít, koupí ho a bude ho používat?
Poprojektová fáze
A když už jsme projekt dokončili, víme, jestli měl očekávaný dopad? Kolik projekt stál? A jak ho dál budeme provozovat a rozvíjet? A co naši uživatelé?
Z mé vlastní zkušenosti mohu říct, že časté důvody neúspěchu projektů jsou právě na počátku projektu, a to v předprojektové části a v plánování.
Největší chyby v řízení projektů
opomenutí dostatečné analýzy a ověření nápadu, sami býváme z nápadu tak nadšení, že zapomeneme pro koho projekt vlastně je
velkého optimismu při definici rizik, když jsme v zóně nadšení, nemůže nás přece zastavit ani betonová zeď
nepřesného plánování kapacit, jsme plni síly a zapomínáme jak náročné může být dotahování projektu ke konci
výběr projektové metodiky dříve než znalost přidané hodnoty projektu, hledáme si nejvíce efektivní metody, jak projekt dodat hlavně včas
v momentě, kdy projekt dokončíme, tak si myslíme, že skončil - Pozor! Pro naše uživatele právě začal a poté následuje kolečko dotazů, připomínek, žádostí o úpravy.
A co z toho plyne?
Zvědomujte si, kdy projekt OPRAVDU začíná - nápadem
Ověřte ho. Ptejte se cílových uživatelů a testujte na nich po kouskách svoje návrhy
Buďte pragmatičtí v pojmenovávání rizik a naceňujte je.
Plánujte s ohledem na to, že vy i váš tým jste lidé, ne roboti.
Nezapomeňte na svoje uživatele i po dokončení projektu.
Znáte zkratku SISO? Znamená Shit in, shit out. Slušněji označeno jako GIGO: Garbage in, garbage out - Smetí dovnitř, smetí ven. A to platí i na projektech.
❓ Jaký moment projektu považujete za nejdůležitější vy?
A proč? Protože #vsechnojeprojekt.
Comments